Що зміниться у нас від того, що у США обраний новий президент? Богдан Петренко, конфліктолог
Будь якою країною керують, насамперед, її власні інтереси. Тому якщо Україна планує посилити свою безпеку – чи то за рахунок конкретного Заходу, чи то за рахунок США – ми повинні відповісти на питання, наскільки взагалі безпека України вигідна Заходу. Тобто, що отримає США від повернення Донбасу та Криму в Україну. Якщо нашій владі вдасться дати відповідь на це питання – то вважайте ми виграли війну. Якщо ні і ми далі будемо розповідати які ми бідні і незасні, "памажитє", то не розраховуйте на перемогу – хто б не перебував при владі в США.
Так, Байден буде системним гравцем, а тому те, що сказано вище, - цілком відповідатиме стратегії США. Без якихось особистих симпатій до Путіна чи то спорадичних кроків, як це було за Трампа. Умовано кажучи – чим більше ми мотувуємо США, тим більше вірогідність, що вони посилять нашу безпеку.
У той же час, Байдена будуть пов’язувати негативні спогади з Україною – через ті ж скандали навколо Бурізми, - це певною мірою стримуюючий фактор для посилення українського напрямку. Але – є й питання безпеки колективного Заходу (Європи і Північної Америки), яку поставлено під сумнів під час правління Трампа. З огляду на роль, яку відіграє Україна у системі європейської безпеки – це схилятиме до вирішення нашого питання. Але, повторюсь – для цього необхідна наша робота – у тому числі й правильне розставлення наголосів – як у США, так і у Європі про роль України для безпеки Заходу.
Є й певні внутршіні виклики для США – насамперед у відновленні легтимності влади, яку рохитав під кінець правління Трамп. Є простий спосіб, до якого часто прибігають великі гравці – невеличка війна. Не знаю чи буде це виходом цього разу. Особливо після того, як Трамп під кінецьк заявив, що його досягнення у тому, що він не розпочинав нових воєн. Тим не менше, якщо США будуть втягунуті в якийсь новий конфлікт, зрозуміло, що увага до україни знизиться.
І ще – у нас є райдужні очікування від того, що нам посилиться американська військова допомога. Не думаю, що ця допомога буде такою, що здатна зараз пересилити терези на користь України. Цього не було при Байдені віце-президенті під час правління Обами, цього не буде і зараз. Але можна очікувати, що така допомога буде системнішою і навіть передбачуванішою.
У той же час, Демпартія має серйозне лоббі всередині країни, тому будь-які реформи, будь-які кроки влади будуть практично під мікроскопом. Та і сам Байден знає Україну краще, ніж попередник. Відповідно – очікуємо посилення контролю за реформами та діяльністю влади в Україні та відповідної критики з боку проросійських сил, що у нас нібито посилилось зовнішнє управління. Але водночас – це і стимул для влади розвиватись.