На Вінниччині функціонує близько 200 автомобілів екстреної медичної допомоги, завдяки їхньому оснащенню та змозі у швидкій транспортації до лікарень, медики щоденно рятують людські життя. Щорічно у Вінницькій області поповнюється парк автомобілів екстреної медичної допомоги за рахунок державних коштів обласної ради.
На Вінниччині функціонує близько двохсот автомобілів екстреної медичної допомоги. Завдяки їхньому оснащенню та можливостям швидкої транспортації до лікарень, медики щоденно рятують людські життя. Щорічно у Вінницькій області поповнюється парк автомобілів екстреної медичної допомоги за рахунок коштів держави та обласної ради. Також цього року автопарк екстреної медичної допомоги у Могилів-Подільському поповнився на 4 автомобілі.
"Протягом грудня місяця наш автомобільний парк екстреної медичної допомоги поповнився чотирма автомобілями класу В, за рахунок фонду Ріната Ахметова. Дані автомобілі мають непогане оснащення, яке допомагатиме бригаді екстреної медичної допомоги надавати відповідну допомогу нашим пацієнтам, від якої залежить подальша якість життя цих пацієнтів".
Надія Марусяк, заступник директора Департаменту охорони здоров'я Вінницької ОДА
"Розвиток екстреної медичної допомоги на Вінниччині зараз має потужний вплив та розвиток, завдячуючи Державній Адміністрації та депутатському корпусу Вінницької обласної ради, за допомогою яких ми працюємо та розвиваємо службу екстреної медичної допомоги".
Станіслав Скоробогач, заступник головного лікаря з медичної роботи КК “Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф"
Новий автомобіль екстреної медичної допомоги обслуговуватиме жителів Чернівецького району.
"Ми надали автомобіль на чернівецьку підстанцію, щоб з новим обладнанням надавалася допомога. Звичайно, на таке кількість населення потрібно більше автомобілів, якщо рахувати що одна бригада працює на 10 000 осіб, можна сказати, що бригад нам ще не вистачає, але вже є позитивні зміни".
Людмила Блощинська головний лікар Могилів-Подільської станції ЕМД
Загалом Могилів-Подільська станція екстреної медичної допомоги обслуговує населення у 240 тисяч осіб, де функціонує 8 автівок медичної допомоги.
"Ми не прикріплені тільки до одного району. У нас чернівецьке авто може надавати допомогу у ямпільському районі, тобто із центральної диспетчерської бригади направляється згідно місцезнаходження на карті, тобто всі райони зав'язані єдининою диспетчерською по наданні допомоги".
Людмила Блощинська
Могилів-подільська бригада екстреної медичної допомоги проводила навчання. Медики відпрацювали симуляційний сценарій, де пацієнт отримав опікову травму у автомобілі, який потрапив у ДТП. При наданні екстреної медичної допомоги в пріоритеті є безпека самої бригади, тож приїхавши на місце виклику, та погасивши вогонь вогнегасником, медики з першу зафіксували голову потерпілого, надалі злагоджена команда оперативно помістила його на жорсткі ноші. Після фіксації пацієнта транспортували в автомобілі екстреної медичної допомоги для подальшого порятунку. Надалі постраждалого госпіталізували в найближчий медичний заклад для обстеження та лікування. Таким чином студенти медики побачили, як працюють бригади екстреної медичної допомоги на догоспітальному етапі та з лікарнями інтенсивного лікування.
"Коли вже хворий знаходився в автомобілі, було виявлено пошкодження: у хворого була масивна зовнішня артеріальна кровотеча та закрита черепно-мозкова травма. Виходячи з цього, хворому було накладено джгут-турникет для швидкої зупинки кровотечі, було підключено на інфузію, були прийняті кровозупинні засоби та знеболення. Хворого в нормативний час (по місту 10 хвилин, по селу 20 хвилин) було доставлено в лікувальний заклад, зокрема в приймальне відділення Могилів-Подільської окружної лікарні інтенсивного лікування. Хворого було передано черговій бригади приймального відділення, з передачею черговому лікарю інформації про потерпілого".
Ірина Шекірява, головний фельдшер Могилів-Подільської станції ЕМД
Медики бригади екстреної медичної допомоги постійно працюють над удосконаленням своїх професійних знань та умінь. Три фельдшери Могилів-Подільської станції пройшли навчання у Тернопільському центрі симуляційного навчання.
"Це фельдшери Могилів-Подільської, Ямпільської і Чернівецької бригад, тому що це відділення, які входять до нашої станції"
Людмила Блощинська
Також працівники центру екстреної медичної допомоги проводили майстер-класи для студентів-медиків у Могилів-Подільському медичному коледжі. Тренери розказували про алгоритм BLS, базової підтримки життя, та проводили травмо-огляд постраждалого при ДТП.
"Ми хочемо залучити якнайбільше людей до екстреної медичної допомоги,щоб люди розуміли,що без їх підтримки ефективність екстреної медичної допомоги буде трошки нижче. Тому,якщо люди будуть працювати у цьому напрямку і надавати домедичну допомогу,то звичайної нам буде працювати легше. Ми повинні співпрацювати з усіма медичними службами, а також з поліцією та ДСНС, для того, щоб вчасно і якісно надавати екстрену медичну допомогу та рятувати життя людей".
Станіслав Скоробогач
"Це медична молодь, тому було видно що для них це дуже цікаво, адже те, чим займається екстрена медична допомога не займається більше ніхто. Ми перші на місці події,тому це знання, які рятують життя".
Яна Скоробогач, тренер, працівник КК “Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф
Студенти обіцяють, що набуті знання використовуватимуть у своїй подальшій професійній роботі.
"Тренінг мені сподобався. Ми дізналися багато нового. Я думаю, що нам знадобиться все, що нам показували в нашій подальшій діяльності, так як багато з наших студентів хочуть надалі працювати фельдшерами екстреної медичної допомоги. З нового для себе, я дізналися, наприклад, як правильно перевертати мотоцикліста,який потрапив у ДТП. Також дізналися про серцево-легеневу реанімацію".
Оксана Сокирянська, студентка 4 курсу, учасниця тренінгу
"Інструктори все дуже добре роз'яснили та показали практично. Мені дуже сподобалось і отримані знання я буду застосовувати у своїй роботі, так як надалі планую працювати фельдшером екстреної медичної допомоги. Хоча, я вважаю, що ці знання корисні навіть для звичайних громадян".
Богдан Когут, студент третього курсу, учасник тренінгу
Особливу увагу під час проведення подібних навчань звертають на підготовку водіїв автомобіля екстреної медичної допомоги. Це, перш за все, піклування про безпеку бригади при наданні допомоги.
"Завжди відпрацьовуються питання огляду транспортних засобів, які потрапили в ДТП, або знаходяться на виклику на предмет протікання рідин, які можуть призвести до загорання. Завжди виконуємо тренування з використанням різного типу вогнегасників. Обов'язково водії повинні забезпечувати нерухомість автомобіля поки надається екстрена медична допомога, аби не нашкодити персоналу. Такі заходи ми завжди проводимо в різних районах, залучаючи до цього бригади різних районів та різних станцій. Особлива увага приділяється даним питанням на змаганнях, що проводяться кожен рік у нас в області".
Олег Сидоров, заступник головного лікаря з технічних питань КК “Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф”
На справність автомобіля екстреної медичної допомоги перевіряють постійно,в кожну зміну, а також проводять планові перевірки.
"Для того, аби доїхати до пацієнта у важких кліматичних умовах навчаємо водіїв одягати антибуксувальні ланцюги на автомобілі, забезпечувати прохідність автомобіля, оглядати чи всі рідини відповідають зимі, також звертаємо увагу на стан шин на автомобілях і проводимо заняття з водіями, щодо дотримання безпеки при пересуванні слизькими дорогами".
Олег Сидоров
Наразі немає норми терміну експлуатації автомобілів екстреної медичної допомоги, однак з практики помічено, що вони не можуть функціонувати більше 5 років. Тому на оновлення автомобільного парку екстреної медичної допомоги на Вінниччині виділено кошти з обласного та державного бюджету. Ціна однієї такої автівки складає від 2 до 3,5 мільйонів гривень.