Чи є сенс запроваджувати карантин тоді, коли захворюваність знижується? Чи може карантин - він зовсім не про COVID-19?
Богдан Петренко, конфліктолог
З 8 січня ми знову живемо у "жорсткому" карантині. Не в такому як у березні-травні минулого року. Але – в такому, в якому мало хто бачить логіку.
По-перше, розмови про черговий карантин почались тоді, коли кількість захворювань в країні зростала. Тоді ж запровадили і карантин вихідного дня. Чому? Тому що на це була підтримка громадськості. Більше того, соцопитування показали і зростання кількості прихильників жорсткого карантину. Ще не більшість, але їх число перевалило за 40%.
Як компроміс наприкінці року карантин не запровадили, але вирішили що його введуть на початку наступного. Якраз і виторги для бізнесу у грудні традиційно найвищі у році.
Що змінилось на початок січня? Змінилась статистика захворювання. Досягнувши піку в кінці листопада вона почала знижуватись весь грудень. І здавалось би – уже немає сенсу запроваджувати карантин. А виявляється – є.
Є, бо разом за карантином країною прокотилось зростання комунальних платежів – за опалення, за газ, за електрику, за воду. І карантин зараз – це тема яка відтіняє збільшення комунальних. Не виключено, що протести, які прокотились у тому числі й Вінниччиною проти зростання цін на комірне, були б значно вищими, якби людей дратували лише комунальні.
Бо насправді, запровадження карантину, коли падає статистика захворювання може нести негативні наслідки для протидії епідемії.
Після свят люди почнуть більше зустрічатись. Більше контактів - більше захворювання. І на кінець карантину - 24 січня - кількість хворих може бути більше, ніж на початку карантину - 8 січня. Звичайно, це розчаровує. У політичному плані – це зниження довіри до влади. Але, найстрашніше, - це в плані антиепідемічному - зневіра у такому заході як карантин. І коли дійсно постане необхідність його запроваджувати - громадська думка буде проти. А якщо немає підтримки з боку людей - ніхто антикарантинних норм дотримуватись не буде.
Але головний санітарний лікар Віктор Ляшко вже придумав, що робити, якщо зростання захворювання буде протягом обмежень. Він анонсував продовження карантину. Тобто, навіть якщо локдаун не допоможе – ми матимемо ще один локдаун. Логіка влади, до якої ми ще не доросли?