Логотип інформаційного ресурсу ТРК Вінниччина
ТРК Вінниччина
  • Головна
  • Новини
  • Благодійність
  • Блоги
  • Проекти
  • Про телеканал
  • Телепрограма
facebookyoutubeinstagram
19 лютого 2020, 17:00
Новини проектів Новини

Причини виникнення, способи попередження та лікування суїцидальних нахилів. Лікарня день за днем

Hiuhkjh

Суїциди сьогодні це одна з найбільш поширених причин смертності наряду з серцево-судинними захворюваннями. Кожні 40 секунд одна людина у світі закінчує життя самогубством, щоденно близько 3 тисяч осіб скоюють суїцид, на рік припадає близько 1 мільйона самогубців. Про причини виникнення, способи попередження та лікування суїцидальних нахилів, ми дізнавалися у лікарів Вінницької психоневрологічної лікарні ім.академіка Ющенка.

Суїциди сьогодні це одна з найбільш поширених причин смертності наряду з серцево-судинними захворюваннями. Кожні 40 секунд одна людина у світі закінчує життя самогубством, щоденно близько 3 тисяч осіб скоюють завершений суїцид, на рік припадає близько 1 мільйона самогубців.
На базі Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. Ющенка функціонує центр кризових станів, куди звертаються особи із саморуйнівною  поведінкою та суїцидальними думками.

"Що стосується країн з високим рівнем суїцидальності, то Україна входить в першу двадцятку таких країн. На першому місці стоїть Гаяна, це африканська країна, там більше 35 осіб на 100 000 населення здійснює суїцид, на другому місці Росія, більше 20 осіб на 100 000 населення, далі Казахстан, Республіка Білорусь, як це не дивно країни Балтії: Литва, Латвія та Естонія, Угорщина, Польща. Україна знаходиться десь приблизно після першої десятки, це 18,5 скоєних суїцидів на 100 000 населення. Якщо ми беремо територіально нашу Україну, то найбільша кількість суїцидів припадає на південно-східні регіони, на центральний регіон та на Крим, Крим це більше 20 випадків на 100 000 населення, найменше випадків - західна Україна, це біля 13-14 скоєних суїцидів на 100 000 населення".

Ярослава Михалюк, завідувач відділення №6 КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

Найчастіше суїцидальні спроби скоюють люди молодого віку, від 15 до 30 років. Від 35 до 60 років найбільш стабільний період людського життя, тому кількість суїцидів у цей час мінімальна, похилий та старечий вік знаходиться у групі ризику суїцидів. Причини самогубства у кожного свої.

"Суїцид може бути не лише в структурі агресії, він може бути за рахунок того, що є якісь шизофренічні розлади із суїцидальними тенденціями, це також можуть бути депресивні розлади, це може бути як результат посттравматичного стресового розладу, це може бути суїцид з метою привернення до себе уваги, тобто демонстративний суїцид, конфлікти в сім'ї, на роботі, якісь незадоволеність самим собою, також якщо в сім'ї в когось було схильність до цього, втрата близької людини, все це може бути причиною суїциду. Особливе значення потрібно надати тому, якщо в людини є якась залежність, адже вона дуже часто призводить до скоєння суїциду, це наркозалежність, ігроманії і різноманітні токсикоманії".

Ольга Дяченко, лікар-психолог КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

Люди вдаються до найрізноманітніших спроб самогубства.

"Частіше всього суїциди трапляються коли люди можуть випити різноманітну кількість ліків, скоюють повішання, або ж просто викидаються з вікна, стрибають з мосту, або під потяг, до нас часто  привозять із залізничного вокзалу пацієнтів і звичайно класика, це порізати руки".

Ольга Дяченко

Наша героїня зневірилися у власних силах, її турбували нав'язливі пригнічені думки, після чого вона вчинила спробу самогубства, просто посеред вулиці вона випила жменю ліків. Її вчасно врятували медики екстреної медичної допомоги, після чого вона проходить реабілітацію із психологами.

"Все почалося з тривожних станів та переживання, сприймала різні ситуації і проблеми, які виникали у сім'ї близько до серця, тобто ці проблеми були незначні і безпідставні для такого кроку, який я зробила, але переживання накопичувалися, почалося безсоння і організм виснажувався. Це все накопилось і для того, щоб вийти з цього стану я вирішила зробити такий вчинок, за який зараз жалкую, тому що якби я знала раніше як можна було це лікувати, не доводячи до  такого стану, то цього б не сталося. В мене є таке захворювання, як вегетосудинна дистонія, яка також супроводжується панічними атаки і тривожністю, а також причиною всьому є неправильна реакція і те, що я починала себе накручувати. Коли починаються якісь тривожні стани, то варто лягати в заклад і лікуватися для того, щоб не доходило до такого стану, в якому я потрапила сюди, адже ми нічого не знали, а якби я знала про це раніше, то просто про лікувалася б і до такого б не дійшло".

Пацієнтка КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

На базі Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім академіка Ющенка функціонує Центр кризових станів, куди звертаються особи із саморуйнівною поведінкою та суїцидальними думками.

"Цей центр створений на базі трьох відділень, це відділення Анестезіології та інтенсивної терапії, куди поступають пацієнти в гострому важкому стані, які потребують інтенсивного лікування, на базі шостого відділення, це Жіноче психіатричне відділення, куди можуть звернутися пацієнти жіночої статі і на базі першого відділення, це Чоловіче психосоматичне відділення, куди можуть звертатися особи чоловічої статі за допомогою".

Оксана Байло, медичний директор КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

 

"В залежності від того, в якому стані вони поступають, вони або зразу поступають у відділення, або поступають спочатку в реанімаційне відділення, якщо стан покращується і вони дають згоду для подальшого лікування в психіатричному відділенні, ми потім забираємо їх на долікування у наше відділення"

Валентина Рибак, завідувач відділення №1 КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

 

"По Вінницькій області в середньому в місяць створюють суїциди від 30 до 40 осіб, можна привести такий приклад, що за грудень місяць у нас є дані, з суїцидальними думками і спробами самогубства був 41 пацієнт, з них одна дитина. З цих 41 пацієнта, 28 було госпіталізовано в наш заклад і їм надана високоспеціалізована медична допомога".

Оксана Байло, медичний директор КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

Шосте жіноче відділення Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім.академіка Ющенка розраховане на 55 ліжко-місць, тут працює близько 40 медичних працівників.

"Якщо брати кількість суїцидальних спроб на рік, з якими до нас поступають, конкретно по нашому відділенні це близько 40-50 осіб, це маються на увазі лише суїцидальні спроби, не враховуючи думок та намірів, або в минулому скоєних суїцидальних спроб. У нас працює два лікаря-психіатра, біля 40 співробітників, це молодшої медсестри та медсестри та господарський склад. Якщо брати кількість хворих, які поступають до нас у відділення, це біля 400 пацієнтів на рік, з них в цьому році з суїцидальними спробами поступили і вже проліковані 26 пацієнток".

Ярослава Михалюк, завідувач відділення №6 КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

Лікарі стверджують, чоловіки частіше створюють суїциди, на відміну від жінок. Перше чоловіче відділення Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім.академіка Ющенка розраховане на 60 ліжко-місць, тут працює 45 медичних працівників.

"Все-таки чоловіки скоюють суїциди частіше ніж жінки, десь приблизно в три-чотири рази частіше. Вони до нас поступають через якусь нерозділену любов, або зараз дуже часто поступають з такою проблемою, як кредит, от недавно був хлопчина, який набрався кредитів і вирішив що вже життя для нього закінчилось, поступають чоловіки середнього віку частіше всього у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, середній вік це до 40 років, а це зовсім молоді люди, вони поступають до нас на лікування. Є категорія пацієнтів похилого віку, це в основному пацієнти або ті що перенесли інсульт, дуже часто буває таке, що в них виникають депресивні стани і вони поступають до нас у відділення, або є категорія пацієнтів, які вирішили що вони вже кволі і немічні і що вони нікому не потрібні, от вони вирішують, що потрібно, як то кажуть, піти із життя".

Валентина Рибак, завідувач відділення №1 КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

Такі відділення співпрацюють із лікарями-психологами, які застосовують найрізноманітніші методики і повертають сенс життя своїм пацієнтам. Психотерапевтичні заняття проводять лише за згодою пацієнта.

"Психодіагностика включає в себе визначення та встановлення клінічного діагнозу, може функцією є встановлення функціонального діагнозу, я визначаю синдром, якщо це депресивний розлад ми визначаємо ступінь депресії, легка вона, середня чи важка і від цього залежить лікування і психотерапія. Надалі проходимо індивідуальну бесіду, для початку на перших заняттях це пасивне слухання, це потрібно дати людині можливість висловитися, потім використовуються різні методики це і аутогенне тренування, і когнітивно-поведінкова терапія, і арт-терапія".

Ольга Дяченко, лікар-психолог КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

Визначення стійкості пам'яті, концентрації уваги та розладів мислення при депресивних станах проводиться завдяки патопсихологічному обстеженню.

"Для цього ми використовуємо методики класифікації, де пацієнт класифікує картинки по групах і методики виключення, де є 4 зображення і пацієнт має сказати, яке із них буде зайвим, а решта картинок - узагальнити ці поняття. Для цього є шкали, це шкала Ханта, де ми визначаємо рівень тривоги і рівень депресії, а також опитувальники наявності тривожного розладу або наявності депресивного розладу, вони як правило йдуть завжди один з одним сумісно. На ряду вже того, що ми оцінюємо ці всі тести, ми можемо говорити, який це розлад, який ступінь важкості цього розладу і що це чиста депресія, чи депресія в структурі якогось іншого захворювання, чи це просто спроба суїциду з метою привернення до себе уваги".

Ольга Дяченко

Разом із медикаментозним лікуванням пацієнтів з депресивними розладами широко застосовують методи гіпнотерапії.

"Регресивний гіпноз це коли пацієнта заглиблюють у гіпнотичний транс і у тій ситуації коли виникли перші симптоми, які ми хочемо працювати, це можуть бути страхи, тривоги, відчуття провини чи образи, ми пропрацьовкємо ці стани. Це один із найкоротших методів з усієї психотерапії і він для кожного індивідуальний".

Тетяна Редько, лікар-психіатр відділення №6 КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

Лікарі попереджають, будь-які психічні розлади та захворювання потрібно профілактувати ще до їхньої появи, аби уникнути фатальних наслідків.

"Для того, щоб не дійти до якихось тривожно-депресивних реакцій, а тим більше до суїциду, потрібно гармонійно будувати своє життя, будувати гармонійні стосунки, правильно розраховувати фізичне та психологічне навантаження, повинен бути повноцінний сон, активний відпочинок та різноманітність".

Ольга Дяченко, лікар-психолог КНП ВОКПЛ ім.академіка О.І.Ющенка

Тож, якщо вас турбують подібні думки, варто звернутись до фахових спеціалістів й психологів, адже поради друзів, родичів та інтернет-ресурси не замінять кваліфікованого спеціаліста. Лише лікар може допомогти зрозуміти суть проблеми та вилікувати її, тож довіряйте своє життя у руки професіоналів.
 

Цікава інформація? Розкажи іншим.

Телеканал ВІННИЧЧИНА - інформаційний канал про життя міста і областіабо Facebook
%d0%a2%d1%83%d1%82 %d0%bc%d0%be%d0%b6%d0%b5 %d0%b1%d1%83%d1%82%d0%b8 %d0%b2%d0%b0%d1%88%d0%b0 %d1%80%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bc%d0%b0

Допоможемо разом

%d0%9d%d1%96%d0%ba%d1%96%d1%82%d0%b0 %d0%9a%d1%80%d0%b8%d0%b6%d0%bd%d0%b8%d0%b9

Один укол може врятувати життя маленькому Нікіті Крижному

Допомоги потребує маленький Нікіта Крижний. У хлопчика рідкісна хвороба - спинальна м'язова атрофія І типу, що може може призвести до повної втрати рухомості та навіть смерті.
123
ТРК Вінниччина. Твій рідний телеканал
Телефон: (097) 771-23-57
Адреса: Вінниця, вул. Театральна, 15
Пошта: [email protected]
Політика конфіденційності та захисту персональних данихСтруктура власності
2017 - 2021 © ТРК Вінниччина

Під час використання матеріалів сайту, програм або прямих ефірів для друкованих видань дозволяється лише з письмової згоди редакції сайту. Для iнтернет-видань обов'язковим є гiперпосилання на ТРК Вінниччина, відкрите для пошукових систем. Посилання та гіперпосилання повинні міститися виключно в першому чи в другому абзаці тексту.

Адміністрація сайту може не розділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали.

created by VPV ™