Сон, це найбільш загадкове, та найменш досліджуване явище, жодна жива істота не здатна жити без сну. Рекорд безсоння належить американцеві Роберту Мак-Дональдсу, він протримався без сну 453 години, а це майже 19 днів, таким чином він потрапив до книги рекордів Гіннеса. Середньостатистична людина може протриматись без сну, не більш як, 4 доби.
- Про те, що відбувається в людській свідомості під час сну, та як він впливає на наше життя, сьогодні поговоримо із лікарем-психологом Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім.академіка Ющенка, Тетяною Мерзенюк. Що таке сон, для чого нам сняться сни, і яке їхнє значення у нашому житті?
- Насправді сон, як генетично обумовлений стан організму, є надзвичайно важливим для людини, том що під час сну людина відновлює свій життєвий ресурс і потенціал, відновлює свої сили та відпочиває. Сон забезпечує кращу переробку інформації, яку отримуємо за день. Сон бере участь в процесах запам'ятовування, він відкидає все зайве та зберігає те, що потрібно. Під час сну відбувається регулювання функцій життєво важливих органів, поділ клітин, вироблення гормонів та багато чого іншого. Насправді існує дуже багато теорій вчених про те, чому ми бачимо сни взагалі. Я думаю, що багато знає теорію відомого психіатра Зигмунда Фрейда, який говорив, що наші сни - це дзеркальне відображення наших бажань. Фрейд стверджував, що у снах наша підсвідомість видає наші нереалізовані та неусвідомлені бажання, прагнення особливу. Саме у снах ці бажання проявляються в різноманітних образах, і на думку Фрейда, якщо й людина буде розуміти ті образи у сновидіннях, або буде опрацьовувати їх разом з психологом чи психотерапевтом, то вона зможе пропрацювати свої внутрішні психологічні конфлікти. Ще одна теорія, яка пояснює чому виникають сни, це те, що мозок працює навіть коли людина спить, певні ділянки кори головного мозку загальмовуються, але насправді процеси в мозку відбуваються постійно. Під час сну, всі враження і думки, все що ми побачили і почули наш мозок переносить з короткотривалої пам'яті до довготривалої. Під час цього перенесення, в наслідок резонування імпульсами виникають наші сновидіння. Ще одна теорія говорить, що здатність бачити сни нам дісталась від предків. З давніх давен людина повинна була захищати, а сни наче програмувалим, моделювали якісь небезпечні ситуації, і в снах людина начебто вчилися їх переживати, тобто, згідно даної теорії сон має захисну функцію.
- Безумовно, сон впливає на наше самопочуття. Якою повинна бути нормальна тривалість сну?
- Існують норми сну, згідно віку, статті та рівня навантаження людини.
Для середньостатистичної людини, віком від 25 до 65 років, середня тривалість сну становить 7 - 9 годин, допускається 6 - 10 годин. Оптимальний час для сну, вченими це вже доведено, з 22 години вечора до 6 години ранку.
- Але сучасні люди мають дуже насичений графік, їм щоденно потрібно встигнути впоратись із купою завдань. Що робити тим людям, які не можуть собі дозволити повноцінний дев'яти годинний сон?
- Насправді, сучасний ритм життя і вимоги до людей, дозволять мало кому спати 9 годин на добу. Основна порада таким людям - зрозуміти, що наш організм, це така цікава субстанція, яка не дозволяє постійно щось в нього забирати і не віддавати. Тобто ресурси організму вичерпуються, ми, звичайно, можемо тривалий час спати 4- 5 години на добу, але так чи інакше наш організм потім увійде в стан декомпенсації, і основна порада таким людям, потрібно компенсувати цю нестачу сну. Обов'язково потрібно робити собі вихідні дні, тому що вже доведено, ризик ранньої смертності, суїцидів, виникнення різних психічних порушень та соматичних хвороб є тих людей, які сплять постійно 4-5 годин на добу. Таким людям потрібно у вихідні компенсувати нестачу сну, тобто вони мають досипати у ті дні, або ж, наприклад, на протязі дня, компенсувати хоча б 1 - 2 години сну, аби дати мозку відпочити.
- Існує думка ,що сни сняться нам щоночі, але буває так, що коли людина прокидається, вона може не пам'ятати сну, вона казатиме, що їй нічого не снилося. Чим зумовлений такий процес, коли нічого не сниться? Добре це чи погано?
- Так, насправді, це дуже часте питання яке нам задають, але це насправді міф, який ми сьогодні будемо розвіювати. Не буває такого, що людині не сняться сни. Людина бачить сни постійно, більше того, вчені довели що на протязі ночі людина бачить в середньому 4 - 7 снів. Пояснення цьому лише таке, людина може запам'ятати свій сон лише тоді, коли вона прокинулася у фазі швидкого сну. Сон має дві фази: фаза швидкого, парадоксального сну та фаза повільного сну. Проведено дослідження, в результаті яких, доведено, ми бачимо сни лише у фазі швидкого сну, і якщо людину розбудили у фазі повільного сну, то вона просто їх не зможе згадати. Коли людина говорить, що їй нічого не сниться, то це не так, вона просто прокидаються не в ту фазу сну.
- Багато людей вірять у те, що сни про щось віщують. Чи варто вірити снам і відображати їх у реальному житті?
- Насправді, снам вірити варто, але варто пам'ятати, пророчих сновидінь не існує, тому що люди повинні зрозуміти, що все що ми бачимо, відчуваємо уві сні, це не те, що з нами має трапитись, а те, що вже відбулося, те що ми колись вже бачили, відчували, тому говорити що це щось фантастичне, не варто. Сни, частіше всього, підказують багато, дають якісь програми які можуть бути, але беручи за основу те що вже колись відчували. Звертати увагу на сни потрібно, але виключно для того,щоб пропрацювати певні моменти, але говорити що це, щось фантастичне, не варто.
- Але буває, іноді людина відчуває себе винуватцем, коли їм наснився якийсь знаковий сон, вони не змогли його розгадати, а потім це трапилось у реальному житті, і вони не змогли цьому зарадити цій ситуації. Що робити, та як допомогти людині, аби вона не докоряла собі?
- Найкраща допомога, це проаналізувати та розібратися, чому трапилась певна подія, і докоряти себе тим, що той сон снився, а його не розгадали, це малопродуктивно. Звичайно, сни нас попереджають, сни - це сигнали, але людина в силу своїх особливостей та рівня обізнаності у психології, не може самостійно зрозуміти зміст сну, і вона обов'язково повинна звернутися до лікаря психолога чи психотерапевта, аби з'ясувати зміст сну.
- Часто люди страждають безсонням. Чому буває так, що людина втомлена, дуже хоче спати, але не може заснути. З чим це пов'язано, що з цим робити?
- Насправді проблема безсоння на сьогодні, це проблема номер один. Люди дуже часто звертаються з такою проблемою до психіатрів та психологів. Безсоння, або як це ще називають, інсомнія, це порушення сну, яке проявляється у вигляді тривалого засинання, або порушення якості сну, це коли людина просинається кілька разів за ніч і не може заснути, яке триває певний період часу. Якщо говорити, що протягом тижня, хоча б 3 рази, на протязі місяця людина відчуває такі порушення сну, тоді вже можна говорити, що в неї вже є безсоння. Причин для безсоння безліч, але на мою думку, основна причина це те, що в людини існує якась актуальна стресова ситуація, якась психоемоційна напруга і тривога, яка не дає людині можливості заснути. Звичайно, причиною можуть бути якісь внутрішні хвороби, соматичні порушення, порушення режиму сну, перенавантаження, прийом різних гормональних та психотропних препаратів чи ноотропів, зловживання кавою, алкоголем, чаєм теж може викликати безсоння, але, частіше всього, причина в нас в голові і причина тому, це тривога, з якою потрібно працювати, і зрозуміти її основу.
- Часто людям заважають спати нічні кошмари. Чому, і до кого вони навідуються найчастіше?
- Найчастіше нічні кошмари навідуються до дітей. Ми знаємо, що в дитинстві дуже розповсюджені такі явища. Чому у дітей, тому що дитяча психіка ще дуже гнучка. Існує теорія, що нічні кошмари частіше сняться людям, у яких досить нестабільні особистісно-психологічні межі. Вважається, що такі люди, вони більш чутливі, більш вразливі, більш емоційні, вони сильніше все відчувають, важче переживають стреси та конфлікти, і тому вони більше схильні до нічних кошмарів. А взагалі, ми бачимо нічні кошмари, тому що у наші підсвідомості існує безліч речей, яких ми не розуміємо, ми переживаємо різні конфлікти та стреси, але до кінця не усвідомлюємо їх причину та наслідки, і таким чином, всі ці негативні емоції складаються у образи у вигляді нічних кошмарів.
- Які найбільш розповсюджені нічні кошмари, що вони означають?
- Існує безліч нічних кошмарів, я спробую розказати про декілька з них. Як на мене, перше місце серед нічних кошмарів займає нічний кошмар паралічу, коли людина відчуває себе знерухомленою, тобто вона не може рухатись, це викликає у людей паніку. Якщо аналізувати даний нічний кошмар, то причиною цього є, перш за все, ситуація, яка існує на даний момент в житті людини, коли їй чомусь обмежують, коли нею вчиняють якісь агресивні дії, і людина відчуває себе безпорадною у тому стані, тобто вона не може себе захистити. Можливо обмежують якісь її бажання чи прагнення, і для того, щоб позбутися цього нічного кошмару, людині потрібно проаналізувати, де у реальному житті вона відчуває себе пригніченою і почати проявляти свої вольові якості, людині потрібно напрацьовувати особистісні якості для того щоб захистити.
Наступний розповсюджений нічний кошмар - це падіння в невідомість, в темряву. Часто людина розповідає, що сниться, начеб-то сидиш у кімнаті, в будинку, і раптом кудись падає. Існує декілька теорій, чому сняться такі кошмари, перш за все, це говорить про те, що людина боїться втратити контроль над чимось у своєму житті, тобто людина боїться, як то кажуть, розслабитися, відпустити ситуацію, втратити контроль. Дуже часто це говорить про те, що людина боїться самотності. Дуже часто такий сон сигналізує про небезпеку зради, тобто цей сон нам говорить про те, що потрібно бути обережним, адже можна дуже легко впасти з висоти у невідомість.
Також люди часто звертаються з такими нічними кошмарами, коли люди бачить у снах інших людей, з одягненини на обличчя масками, незрозумілих істот чи людей з чудернацькими гримасами, клоунів. Такі сни є сигналом про те, що нам варто почати розбиратися з людьми, з якими вона відчуває якусь напругу, людині варто проаналізувати, з ким у неї, на даний момент, є якісь недосказаності та незрозумілості, і їй варто з тою людиною щиро поспілкуватися та зрозуміти що ж не так. Часто такі сни сигналізують про те що, можливо, наш друг нам не друг насправді, можливо він просто витягнув маску нашого товариша, можливо хтось в нас закоханий, але ми того не помічаємо, з тим теж варто розбиратися.
- А чи відрізняється нічні кошмари, відповідно до вікової категорії чи статті?
- Як я вже говорила, нічні кошмари характерні для дитячого віку, і такі кошмари мають фантастичний характер, у вигляді тих самих клоунів, людей в масках та гримас, тому що діти більш вразливі. Щодо віку особливих таких відмінностей не існує, а от між чоловіками і жінками існує певна різниця. Адже, якщо говорити про нічні кошмари, які несуть насильницький характер, то там завжди є жертва і агрессор. Найчастіше у кошмарах чоловіки захищають себе у військових конфліктах, чи у надзвичайних ситуаціях, а для жінок, частіше всього, агресором є близька людина, подруга чи чоловік, і часто це конфлікти сімейного характеру. У кошмарах чоловіки більше діють, а жінки більше використовуються слова та емоції.
- Чим небезпечні нічні кошмари, та як їх позбутися?
- Нічні кошмари несуть за собою дуже небезпечні наслідки. Людина перестає спати, вона боїться спати, вона боїться технічних кошмарів, в неї виникає хронічна інсомнія, в результаті чого, людина виснажена, у неї падає працездатність, людина погано себе почуває, стає роздратована, виникають порушення з боку різних органів і систем, тобто починає скакати артеріальний тиск, порушується серцебиття, падає імунітет, виникає депресія, виникає постійна тривога, вона боїться незрозумілих нічних кошмарів та переживань, у людини можуть виникнути навіть суїцидальні думки. Для того аби позбутися нічних кошмарів, потрібно розбиратися з їх причиною. Тобто, якщо людина вже дійшла до такого стану, їй варто звернутися до лікарів, варто йти до лікаря психіатра чи психотерапевта, адже людині потрібна комплексна допомога. Потрібно коригувати тривогу, депресію та безсоння, і варто працювати з нічним кошмарами, потрібно розбиратися з почуттями, з незрозумілими життєвими конфліктними, які людина переживає.
- Наостанок, які підсумки можна зробити з нашої розмови?
- Я вважаю, що сьогодні ми з вами розвіяли дуже багато міфів стосовно снів та сновидінь. Мені здається, що основний висновок, який кожен повинен зробити для себе, це те, що наші сни це не те, що проходить із всесвіту, з космосу, це не щось фантастичне, а що наші сни, це про нас, це наші емоції, це все що ми бачимо та переживаємо. Не варто їх недооцінювати, не варто говорити, що якась дурниця приснилася. Основна думка, яка повинна бути з нами далі по життю, це те, що якщо в нас всередині буде гармонія, якщо ми будемо працювати над своїми бажаннями, думками та тривогами, то і наші сни будуть приємними.
- Я дякую вам за цікаву та корисну інформацію. Отже, запорукою гарного настрою, продуктивного дня та міцного здоров'я є повноцінний сон.